PAST & PRESENT DAY BODRUM

                                                                                                                                                                                         Türkçe  

BODRUM-TURKEY.ORG is honored to take a tour of Bodrum's past and present with you, thanks to an exhibition made possible by Bodrum Ajans and the Bodrum Castle Museum Director Yaşar Yıldız. The exhibition was on display in the Bodrum Museum of Underwater Archaeology during the month of August 2008.

This presentation of old and recent photographs will no doubt help our website visitors acquire an insightful picture of Bodrum, and enable its inhabitants to share their rich heritage with those who seek a better understanding of Bodrum and all that it has to offer. These displays capture the essence of the aspirations of a forward looking Turkey, which have emerged over the decades from all corners of the Republic, including the lands that once were sleepy fishing villages in Bodrum, where sponge diving was an essential part of life. Hence, the past, as well as in the present, now serve to strengthen the foundations established by Ataturk, the founder of modern Turkey.

Today, the charming towns of Bodrum attract world-renown celebrities, and have become home to countless lovers of the sea, as well as famous writers, actors, actresses, and singers from the world of arts.

Contemporary Bodrum continues to be a center of artistic activity. It's Turkish Mediterranean lifestyle is unique and offers a variety of attractions for all those who visit and live here. We now invite you to click on the exhibition photos below to acquire a truly authentic feel.


We would like you to continue discovering Bodrum with more photos of Bodrum Castle
"BODRUM CASTLE PHOTO GALLERY"

For information on Bodrum's historic sponge divers
please click here


“DÜNDEN BUGÜNE BODRUM MANZARALARI”

Bodrum’u aynı karelerden farklı görüntülerle yansıtacak nostaljik fotoğraf turu - Ağustos 2008

Sergi hakkında bilgi

 

BODRUM AJANS YAYIN GRUBU 20 yıl önce Bodrum'da yayıncılık hayatına başladı. O yıllarda ilk ürünü, kurucusu Demircan Türkdoğan’ın çizimlerinden oluşan Bodrum Kartpostalları oldu. Her şey o kartpostallar ile başladı ve bunu peşpeşe çeşitli yayınlar izledi. Şimdi artık Bodrum Ajans’ın her yayını yaşını başını almış, adeta olgunluk çağlarını yaşar durumdalar.

 

İşte bu 20. yılını doldurmuş Bodrum’un ilk yayın kuruluşlarından olan Bodrum Ajans Yayın Grubu, 14 Ağustos Perşembe akşamı Bodrum Kalesi’nde  yıllarca birlikte yol aldıkları iş arkadaşları, onlara desteğini hiç esirgememiş gene yıllar yılı çalıştıkları iş ortakları olan firmalar ve dostlarıyla 20. yaşlarını kutladılar. Aynı gün Bodrum Ajans 20. yıl armağanı olan “ Dünden Bugüne Bodrum Manzaraları” adlı fotoğraf sergisinin de açılış kokteyli kutlama ile birlikte yapıldı.

 

Kaledeki kutlama Bodrum Ajans’ın emektar çalışanlarından Erdoğan Kayalar’ın  konuşması ile başladı.Ardından sırasıyla önce Bodrum Ajans çalışanlarına ve sergide emeği geçen kişilere ardından da yıllarca Bodrum Ajans ile çalışmış en eski 10 firmaya Bodrum Ajans Yayın Grubu adına ödülleri verildi.

 

Açılış ve kutlamanın birarada yaşandığı gecede gelen konuklara Bodrum Ajans’ın yayınlarından Bodrum Bülten ve Bodrum Ajans İş Rehberi dağıtıldı. Ayrıca kurulan bir standda Bodrum Ajans Yayın Grubu’nun çıkarmış olduğu ilk kitap olan “Anılarla  Balıkçıya Merhaba” ve son kitabı  -sergi fotoğraflarını ve daha fazlasını içinde barındıran-  “DÜNDEN BUGÜNE BODRUM MANZARALARI” adlı fotoğraf kitabı da satışa sunuldu.

 

14 Ağustos’ta açılış kokteyli ve 20. Yıl kutlaması ile başlayan fotoğraf sergisi,  Bodrum’un dününü bugününe taşıyacak, Bodrum’u sevenlerin biraz geçmişe özlem duymalarını, biraz da bugünü daha canlı yaşayarak geleceğe daha güzel bir Bodrum taşımaları gerekliliğini hatırlatacak farklı bir fotoğraf sergisi.

 

Bodrum Ajans sergi çalışmalarına başlarken zaten varolan arşivi’ne Bodrumlular’ dan aldığı destekle yenilerini ekleyerek  bir çok eski Bodrum manzarası fotoğrafı topladı. Bunların arasından özenle seçtiği 100 eski fotoğrafın yıllar önce çekilmiş olan yerlerden yaklaşık aynı saatlerde Yiğit Uygur ve Kader Onay, bugünkü Bodrum manzaralarını çektiler, Burcu Coşgun ise eski fotoğrafları tek tek düzeltip düzenleyerek baskıya hazır hale getirdi. Sergide bu fotoğrafların arasından 54 eski 54 yeni fotoğrafa yer verilmekte. Bunun yanında seçtikleri 100 eski 100 yeni fotoğrafın tamamı da Bodrum Ajans Yayın Grubu’nun yayımladığı ikinci kitap olan “DÜNDEN BUGÜNE BODRUM MANZARALARI ” adlı fotoğraf kitabında  toplandı. 


Bodrum sünger avcıları için lütfen
buraya tıklayınız


Bodrum Turkey.Org / Bodrum Turkiye.Org

© Copyright 2008 Photographs by Yasemin Dobra-Manço
with permission from BODRUM AJANS ARCHIVES
All Rights Reserved. Her Hakkı Saklıdır.
Web Hosting Sponsor
Kriweb